Ağa Bahçesi Konağı Vatandaşların Hizmetinde

Muğla Büyükşehir Belediyesi Ağa Bahçesi Konağı ve Menteşe Sosyal Tesisinin açılışını Büyükşehir Belediye Başkanı Dr. Osman Gürün’ün katılımıyla gerçekleştirdi.

İl genelinde restorasyon ve yenileme çalışmalarına devam eden, Muğla’nın tarihi dokusunu koruyan Büyükşehir Belediyesi 19.yüzyılda yapıldığı düşünülen, restorasyon çalışmalarının tamamlandığı Ağa Bahçesi Konağı ve Menteşe Sosyal Tesisi’nin açılışını Büyükşehir Belediye Başkanı Dr. Osman Gürün, Menteşe Belediye Başkanı Bahattin Gümüş, CHP Menteşe Belediye Başkan adayı Gonca Köksal, meclis üyeleri, muhtarlar ve vatandaşlar ile gerçekleştirdi.

Gonca Köksal; “Belediye başkanlarımız hizmetleri ile bizlerin yol haritasını bugünden çizdiler.”

Ağa Bahçesi Konağı ve Menteşe Sosyal Tesisi açılışında konuşan CHP Menteşe Belediye Başkan adayı Gonca Köksal şunları söyledi; “Çok özel bir tesisin açılışındayız, böyle bir şehrin evladı olduğumuz için hepimiz çok şanslıyız. Tarihi kentlerin nasıl korunması gerektiğini gerek üniversitede, gerekse Tarihi kentler birliğinde aldığım görevlerde tecrübe ettim. Muğla’mızın korunmasında büyük pay sahibi Oktay Ekinci’den üniversitede ders aldım. Çok önemli bir mirasın üzerinde oturuyoruz. Doğası, tarihi, insan yapısı ile korunması gereken bir şehir, hepsi ayrı bir değer. Tüm belediye başkanlarımıza teşekkür ediyorum. Bizim yol haritamızı çizdiler. Hep birlikte bu kıymetli şehre değer katmaya devam edeceğiz.”

Bahattin Gümüş; “Ağa Bahçesi Konağı etrafındaki yapılarla Menteşe’ye büyük değer katacak”

Menteşe Belediye Başkanı Bahattin Gümüş’de açılışta yaptığı konuşmada; “Menteşemiz; Muğla merkezimiz bir tarih, kültür, turizm kenti. 1973 yılında başlayan korumacılık anlayışı ile çok iyi korunan bir kent. Ağa bahçe etrafındaki Belediye binaları ve saatli kulesi ile bu şehre büyük değer katacak. Gençler, herkes bu kentten çok memnun. Büyükşehir Belediye başkanımız Osman Gürün’e bu kente kattığı değerler için huzurlarınızda tekrar teşekkür ediyorum.” dedi.

Başkan Gürün; “Hem doktor, hem belediye başkanı olarak Muğla’ma hizmet etmenin gururunu ve mutluluğunu yaşıyorum”

Ağa Bahçesi Konağı açılışında konuşan Büyükşehir Belediye Başkanı Dr. Osman Gürün Muğla’nın koruma kültürü ile bugünlere geldiğini, geçmişle gelecek arasında çok önemli bir köprü kurduğunu söyledi ve geçmiş dönem belediye başkanlarına, bu anlayışla Muğla’ya hizmet eden herkese teşekkür etti.

Başkan Gürün; “Sevgiyle, umutla belli bir dönemi birlikte geçirdik. Ana hedefim insana hizmet etmekti. Doktorluğun da belediye başkanlığının da malzemesi insan. 25 yıldır belediye başkanıyım ve Muğla’ma hizmet etmenin gururunu yaşıyorum. Bazı isimlere bir kez daha teşekkür etmek istiyorum. Yoldaşım, birlikte yürüdüğüm Bahattin başkanıma, Gonca başkanıma Muğla’ya değerler katacağına inanıyorum. Bütün yaptığımız hizmetlerin altında imzası olan meclis üyelerimize, Büyükşehir aileme, muhtarlarımıza, hemşehrilerimize teşekkür ediyorum. Muğla koruma kültürü açısından çok önemli ve öncü bir şehir. Öncelikle korumayı, sonra restore ederek yaşatmayı amaçladık. Erman Şahin, Orhan Çakır, Oktay Ekinci ile başlayan koruma kültürü, tarihi kentler birliği ile birlikte önemli işler yaptı. Hepsine ayrı ayrı huzurlarınızda teşekkür ediyorum.

“Muğla’da yaşamak özel hissettirmeye devam edecek”

Muğla doğal güzellikleri, tarihi zenginlikleri ile 4 ayak üstünde ilerleyecek. Turizm kenti olarak sadece deniz turizmi ile değil kültür, spor, sağlık turizmi ile de adından söz ettirecek. Tarım kenti olarak da Muğla verimli topraklara sahip. Toprağımıza sahip çıkmamız lazım. Tarım ve hayvancılıkta daha da söz sahibi olacağız. Kültür kenti Muğla olarak da o kadar çok kültürel değerimiz var ki, yeme içme, düğün, bayram, mimari, şive. Turizmin en gözde alanı bu özellikleri ile kültür turizmine hizmet edecek. Teknoloji kenti Muğla, yazılım teknolojisi Muğla’ya gelebilir. Dijital köy, silikon vadisi ile Muğla emin adımlarla geleceğe yürüyecek. Muğla ilimizde tespit edilen 110 antik kent, 22 Ören yeri var, 5805 tescilli bina var. Muğla belediyesi döneminde 7 tescili binayı dönemimizde restore ettik. Büyükşehir ile 5 tescilli binayı restore ettik. Devam eden restore çalışmalarımız da var. Sadece altyapı üstyapı değil kültürümüze, geçmişimize sahip çıkmamız lazım. Kültür kenti olan Muğlamızda Erman Şahin ile başlayan bu koruma kültürün kıymeti zamanla daha iyi anlaşılacak.

Ağa Bahçesi Konağı ve sosyal tesisimizde hemşehrilerimiz bir araya gelecek, birleşecek. Muğlamızın yöresel tatlarını burada misafirlerimize hemşehrilerimize sunacağız. Burası mimari yapısı ile de örnek olacak ve etrafındaki yapılarda bu alanlara katılacak. Muğla’da yaşamak özel hissettirmeye, mutlu etmeye devam edecek.” dedi.

Muğla’nın Menteşe ilçesinde Büyükşehir Belediyesi tarafından aslına uygun olarak restore edilen, 19. Yüzyılda yapıldığı düşünülen, Muğla evi mimarisi ile dikkat çeken, yapılan çalışmalarda hamamda ısı dağıtımı için kullanılan tarihi cehennemliklerinde gün yüzüne çıkarıldığı tarihi Ağa Bahçesi Konağı yenilenen yüzü ve yanına yeni yapılan sosyal tesis ile hizmet vermeye başladı.

Kaynak: (BYZHA) Beyaz Haber Ajansı

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

x