Hyundai fiyatı düşürünce elektrikli otomobili peynir ekmek gibi satmaya başladı

Bu rakam, markanın yenilikçi tasarımı ve sürdürülebilir mobiliteye olan bağlılığının bir kanıtı olarak öne çıkıyor. Ioniq 5‘in bu denli rağbet görmesi, elektrikli araçlara olan ilginin arttığını ve Hyundai‘nin bu alandaki güçlü konumunu gösteriyor.

Hyundai’nin elektrikli araç atılımı Ioniq 5, piyasaya sürüldüğü 2021 Şubat’ından bu yana 24 ülkede 262.000’den fazla satışla dikkat çekiyor. Güney Koreli otomobil üreticisi, bu rakamların toptan satışları (yani tüketicilere değil, bayilere yapılan) içerdiğini ve Ioniq 5 N modelini de kapsadığını belirtti. Ioniq 5, Hyundai’nin özel elektrikli araç platformu E-GMP üzerine inşa edilen ilk otomobili olma özelliğini taşıyor.

Güney Kore ve ABD, Ioniq 5‘in en çok satıldığı ülkeler arasında başı çekiyor; Güney Kore’de 66.938, ABD’de ise 66.481 adet satıldı. Almanya 33.731 ile üçüncü sırada yer alırken, İngiltere, Kanada, Norveç ve Endonezya da önemli pazarlar arasında. Diğer yandan, Hyundai Japonya’da sadece 921, Tayvan’da ise 966 Ioniq 5 sattı.

Hyundai fiyatı düşürünce elektrikli otomobili peynir ekmek gibi satmaya başladı

Ioniq 5‘in başarısının ardından Hyundai, Ioniq 6’yı piyasaya sürdü ancak henüz bu modelin satış rakamlarını açıklamadı. Yakında Ioniq 9’un tanıtımı planlanıyor. Ioniq 5, yakın zamanda performans odaklı N versiyonunu aldı ve bu yılın sonuna doğru ABD ve Avrupa’da daha sağlam bir seçeneğe kavuşabilir.

Bu ilgi çekici satış başarısı, elektrikli araç sektöründe Hyundai’nin nasıl bir yol izlediğini ve Ioniq serisinin bu alandaki etkisini gösteriyor. Ioniq 5’in piyasaya sürülmesi, şirketin elektrikli araçlara olan ciddi yatırımını ve bu alandaki yenilikçi adımlarını vurguluyor. Güney Kore ve ABD’deki satış rakamları, Ioniq 5’in küresel çapta nasıl kabul gördüğünün ve elektrikli araçlara olan ilginin arttığının bir kanıtı. Almanya, İngiltere ve diğer ülkelerdeki satışlar da Ioniq 5‘in Avrupa ve diğer bölgelerde de popüler olduğunu gösteriyor. Japonya ve Tayvan gibi daha düşük satış rakamlarına sahip ülkeler, belki de Hyundai’nin bu pazarlarda daha fazla tanıtım yapması gerektiğini düşündürüyor.

Hyundai’nin Ioniq 6 ve yakında piyasaya sürülecek olan Ioniq 9 gibi modellerle seriyi genişletme planı, şirketin elektrikli araç pazarındaki iddiasını ve bu alandaki büyüme hedeflerini ortaya koyuyor. Ioniq 5’in performans versiyonu ve potansiyel olarak daha sağlam bir modelle ABD ve Avrupa pazarlarına sunulması, Hyundai’nin ürün yelpazesini çeşitlendirme ve farklı müşteri ihtiyaçlarına yanıt verme stratejisini gösteriyor. Bu gelişmeler, Hyundai‘nin elektrikli araç sektöründeki konumunu daha da güçlendiriyor ve Ioniq serisinin gelecekteki başarısına katkıda bulunuyor.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

x